Z6_PPGAHG8001C6B0QP77BB1I2OQ6
Z7_PPGAHG800PTQ60QP77PFS12K77

Природни ресурси

Дата на публикуване: 18.08.2020
Последна актуализация: 22.03.2021

РЕЛЕФ И КЛИМАТ


Релефът в общината е разнообразен.
От североизток котловината граничи с Вискяр планина, а на юг и югозапад допира с Любаш и Черна гора.
Средната надморска височина е 750 м. Климата е умерено континентален с изразени температурни инверсии в долините. Средната температура на най-студеният месец януари, в Брезник е -1,7° С, а средната температура на най-топлия месец – юли е 19,6°С. Преобладаващите ветрове са от север и северозапад.
Характерни за общината природни залежи и природни дадености са нефтошистите, червеният пясъчник, желязната минерална вода.

 

ВЪЗДУХ И ВОДИ 


Чистота на атмосферния въздух
В Община Брезник няма постоянно разположен пункт за мониторинг на качеството на атмосферния въздух. Извършваните периодични измервания от подвижни мониторингови станции не дават възможност за систематична оценка. На територията на общината и в частност в града няма типични за други селища източници на замърсяване, което определя и сравнително доброто качество на въздуха. В значителна степен това се влияе и от непосредствената близост на лесопарк „Бърдото” до града, както и високия дял на гори в цялата община.
Следва обаче да се отбележи, че през зимния период, поради използването основно на твърдо гориво за отопление от домакинствата се наблюдава замърсяване със серен диоксид.
Чистота на водите
В горното течение водите на реките преминаващи през селищата на общината /р.Конска, Светля, Романска, Бабешка и др./ са чисти. Питейното водоснабдяване се осигурява чрез язовир „Красава”, мрежата от групата „Секирна – Брезник” и местни водохващания  със съответните пречиствателна станция в Брезник, система за хлориране, почистване и поддържане на каптажи и резервоари.
Относително високия брой дни със снежна покривка обуславят като сравнително достатъчни водните запаси в общината.
От 35 селища на общината 32 са водоснабдени, което представлява 91%., неводоснабдени са селата Гоз, Арзан, Озърновци. Общата дължина на водопроводната мрежа е 323711 л.м., изградена от етернитови, стоманени, поцинковани и пластмасови тръби.
Основния водоснабдителен източник е язовир за питейно водоснабдяване „Красава” с обем 3 мил.куб.м. От язовира са водоснабдени – Брезник, Ноевци, Бегуновци, Велковци, Режанци, Бабица.
От водоснабдителната група „Секирна –Брезник” са водоснабдени селата Долна Секирна, Станьовци, Кошарево, Бегуновци, Гигинци, Непразненци, Ноевци, Велковци. Останалите селища са водоснабдени от местни водоизточници.
На територията на община Брезник са разположени следните микроязовири – Брезнишки, Красавски, Завалски, Бегуновски , Слаковски и яз. Конска.

 

ГОРСКИ ФОНД


Размерът на горските територии е 108 900 дка и съставлява 28,6% от територията на общината.
Горската растителност е представена от смесен тип гори, като най-типични дървесни видове са бял бор, черен бор, бук.
На територията на общината има един разсадник с площ 123 дка и един развъдник с площ 390 дка /Букова глава/.
Най-типичните представители на фаунистичното разнообразие са: дива свиня, сърна, пъдпъдъци, създаващи условия за развитие на ловния туризъм.
Горският фонд играе важна функция в  общинската икономика.
Стопанската дейност в горите е свързана основно с дърводобив и съпътстващи дейности /добив на сено, билки,горски плодове/
Другата важна дейност, осъществявана в горския фонд е свързана с лесокултурни мероприятия.
 

https://www.livechatalternative.com/